درمان بیماران سرطان پروستات با لوتیشیوم PSMA در مشهد

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

   رییس مرکز تحقیقات پزشکی هسته ای گفت: در طرحی مشترک با سازمان انرژی اتمی ایران و برای اولین بار در کشور ،درمان بیماران سرطان پروستات با لوتیشیوم PSMA جهت درمان متاستازهای نواحی مختلف بدن انجام شده است.

 به گزارش وب دا؛ دکتر زکوی ابراز داشت: یکی از جدیدترین کارهایی که در این مرکز در حال انجام است؛ درمان بیماران نورواندوکرین با لوتیشیوم اوکتروتید و درمان بیماران سرطان پروستات با لوتیشیوم PSMA است؛ که برای اولین بار در ایران انجام و در منطقه نیز به ندرت این درمان انجام می شود.

وی ابراز داشت: این دارو برای درمان متاستازهای نواحی مختلف بدن از سرطان ها به کار برده می شود و در جهان و تنها چند سالی است؛ که مطرح شده است.

 عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: این دارو در طرحی مشترک میان مرکز تحقیقات پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد و سازمان انرژی اتمی ایران تولید شده است.

رییس مرکز تحقیقات پزشکی هسته ای بیان داشت: داروی PSMA تولید شده در مراحل اولیه و دارای هزینه سنگینی است؛ که در همه جای ایران نمی توان تولیدش کرد از این جهت دارو برای بخش پزشکی هسته ای تولید و تعدادی از بیماران به این شکل درمان شده اند.

وی بیان داشت: داروی PSMA آنتی ژنی است که در دیواره سلول های سرطان پروستات وجود دارد و ما توانسته ایم آنتی بادی این آنتی ژن را با لوتیشیوم تولید کنیم.

دکتر زکوی خاطر نشان کرد: دارو در سلول های سرطانی تجمع و آن ها را تحت تابش قرار می دهد تا نابود شوند و بیشتر برای بیمارانی مفید است؛ که درمان خود را به شکل جراحی پروستات، رادیوتراپی و هورمون تراپی انجام داده اند؛ اما پاسخ به درمان دریافت نکرده اند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: برای این دسته از بیماران معمولا دیگر کاری نمی شود انجام داد و تنها با این درمان می شود طول عمر و کیفیت زندگی بیمار را ارتقاء داد.

 وی بیان داشت: تولید این دارو کار جدیدی است و در حال حاضر کیت های آن در اروپا وجود دارد؛ اما به دلیل هزینه هنگفت نمی توان از این کیت ها استفاده کرد و بسیار خرسندیم که انرژی اتمی کشور توانسته به ما در تولید این دارو کمک کند.

دکتر زکوی یادآور شد: هر دوز مورد استفاده از این دارو در خارج از کشور برای بیمار ۶۰ هزار یورو تمام می شود و  در اروپا نیز تلاش می شود از طریق خیرین هزینه درمان این بیماران پرداخت شود.

 عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: بیماران نورواندوکرین نیز با این روش برای اولین بار در ایران در حال درمان هستند. در حال حاضر جهت دریافت پاسخ درمان این بیماری از بیماران هزینه ای دریافت نمی شود؛ اما به زودی قیمت تمام شده این دارو برای شهروندان کشور مشخص می شود.

وی در ادامه از برنامه ریزی برای خرید دو دستگاه مهم در بخش پزشکی هسته ای به همت مسئولان دانشگاه خبر داد و گفت: در طول سه ماه گذشته با حمایت معاون توسعه دانشگاه ،اتفاقات بسیار خوبی جهت خرید دستگاه های اصلی بخش پزشکی هسته ای که دستگاه های «اسپکت» می باشند رخ داده است.

وی ادامه داد: بر این اساس دانشگاه در صحبتی که با تعدادی از بانک ها داشته موفق به انجام توافق نامه ای شده است؛ که بر این اساس بانک رفاه پرداخت نیمی از هزینه خرید دستگاه های مهم و مورد نیاز بخش پزشکی هسته ای را جهت موفقیت در درمان بیماران در دستور کار خود قرار داده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: نیم دیگر این مبلغ را بیمارستان قائم(عج) و معاونت توسعه دانشگاه پرداخت خواهند کرد؛ تا این دستگاه ها تهیه شود. در حال حاضر مقدمات اولیه خرید دستگاه و مجوزهای خرید تهیه شده است و اکنون شرکت مربوطه در حال گذراندن مراحل قانونی جهت گرفتن مجوز واردات دستگاه به کشور است.

رییس مرکز تحقیقات پزشکی هسته ای بیان داشت: دستگاه های بخش پزشکی هسته ای بسیار قدیمی و برخی مربوط به دو دهه قبل هستند و کارایی لازم را جهت درمان بیماران ندارند.

وی اضافه کرد: بخش پزشکی هسته ای دارای دو دستگاه اسپکت بوده است؛ که یکی را به دلیل فرسودگی و خرابی بسیار در سالیان گذشته از دست داده و دستگاه دیگر را در سال ۱۳۸۰خریداری کرده است؛ که این دستگاه نیز حدود ۱۵ سال عمر دارد؛ اما بسیار فرسوده شده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: این شرایط موجب شده است تا با هزینه ای بالغ بر چهار میلیارد تومان دو دستگاه اسپکت و اسپکت سیتی خریداری شود؛ که این مهم در درمان بیماران بسیار کمک کننده خواهد بود.

دکتر زکوی افزود: از این نوع دستگاه ها در بیمارستان های دولتی سطح شهر مشهد وجود ندارد و تنها در بیمارستان رضوی یک دستگاه اسپکت سیتی فعال می باشد این در حالی است که در سطح کشور نیز در دانشگاه تهران و چند بیمارستان خصوصی این دستگاه فعال می باشد.

رییس مرکز تحقیقات پزشکی هسته ای بیان داشت: دستگاه اسپکت و اسپکت سیتی اصلی ترین کار پزشکی هسته ای را انجام می دهند به این شکل که پس از تزریق ماده رادیواکتیو به داخل بدن به وسیله این دستگاه ها می توانیم تصویر ماده رادیواکتیو را دیده و تمام اسکن هایی های پزشکی هسته ای را با این روش تهیه کرد.

وی زمان ورود و نصب دستگاه های مربوطه را سه ماه آینده عنوان کرد و گفت: در پزشکی هسته ای هر اندازه دستگاه ها پیشرفته تر و به روز تر باشند تصاویر کیفیت بهتری پیدا کرده و بیمار میزان اشعه کمتری دریافت می کند؛ که امیدواریم با نصب دستگاه های فوق در تابستان سال جاری به این مهم دست پیدا کنیم.

 دکتر زکوی به موفقیت های حاصله در بخش پزشکی هسته ای در طول سه ماه گذشته اشاره کرد و بیان داشت: برنامه های تحقیقاتی ما در طول سه ماه قبل متمرکز بر بیماری هایی بود؛ که نیاز به دستگاه های پیشرفته و اسکن نداشته و متمرکز بر متا آنالیزها باشند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: بیشترین تحقیقات در این مدت بر بیماران کانسر تیروئید متمرکز بوده است؛ که برای درمان در درمانگاه پزشکی هسته ای و بخش بستری نیاز به تجهیزات بیشتری ندارند.

 رییس مرکز تحقیقات پزشکی هسته ای اضافه کرد: همچنین مرکز تحقیقات پزشکی هسته ای در این مدت کار ارزشمندی در حوزه سنتینل لینفنود ( تصویر برداری لنفنود پیشاهنگ) در بیماری های مختلف انجام داده است.